ITA Women's Southern Regional Results - Day 3

by Robert Quiroga | Communications Student Assistant
Doubles Main Draw - Round 2 Singles Main Draw through Round of 32 +0
ITA Women's Southern Regional Results - Day 3

Results from Day 3 of the ITA Women’s Southern Regional will be posted below.

(Results FINAL)

Main Draw – Doubles

(UM) Machalova/Bortles def. (USM) Burton/de la Garza, 8-3

(LSU) Richardson/Geissler def. (SU) Van Rensburg/Pool, 8-3

(AUB) Meredith/Axon def. (ALA) Ito/Harvison, 8-3

(MSU) Antonaki/Mikhailuk def. (LSU) Loughlan/Vasilyuk, 8-6

(UM) Vrbenska/Janatova def. (ULM) Alfaro/Snita, 8-1

(LSU) Bridges/Corley def. (NSU) Szczygielska/Castillo, 8-2

(AUB) Russo/Ovunc def. (TUL) Clark/Yelamanchili, 8-4

(MSU) Adaloglou/Racine def. (NSU) Minetti/Polanski, 8-2

Main Draw – Singles

Round of 32

(LSU) Paris Corley def. (SU) Elsa Pool, 6-0, 6-1

(AUB) Selin Ovunc def. (UAB) Adela Wasserbauerova, 6-1, 6-3

(UM) Isolde de Jong def. (ALA) Isabella Harvison, 6-1, 6-1

(AU) Madeline Meredith def. (SU) Natalia de Ugarte, 6-0, 6-1

(AU) Taylor Russo def. Matea Mihaljevic, 6-3, 6-3

(UM) Tereza Janatova def. (AU) Carolyn Ansari, 6-2, 6-2

(AUB) Yu Chen def. (UM) Alexa Bortles, 6-1, 7-5

(ALA) Alba Cortina Pou def. Daniela LaFuente, 6-1, 6-2

(UM) Anna Vrbenska def. (ALA) Luca Fabian, 6-4, 6-3

(SU) Rouxanne Van Rensberg def. (ALA) Moka Ito, 2-6, 6-4, 6-0

(MSU) Marta Falceto def. (USM) Ebru Uazgan, 6-2, 6-3

(NSU) Mariella Minetti def. (AUB) Georgia Axon, 4-6, 7-6(4), 6-1

(ALA) Ares Teixido Garcia def. Magda Adaloglou, 6-3, 7-6(4)

(LSU) Taylor Bridges def. (TUL) Mackenzie Clark, 6-2, 4-6, 6-4

(MSU) Emma Antonaki def. (TU) Pei Ju Hsieh, 6-1, 7-5

(TUL) Lahari Yelamanchili def. (MCST) Dalia Ahmed, 7-5, 6-1

Round of 16

(MSU) Emma Antonaki def. (AUB) Yu Chen, 6-0, 6-0

(LSU) Taylor Bridges def. (AUB) Madeline Meredith, 6-2, 6-2

(LSU) Paris Corley def. (ALA) Alba Cortina Pou, 6-3, 6-3

(UM) Anna Vrbenska def. (MSU) Marta Falceto, 6-1, 6-3

(AUB) Selin Ovunc def. (TUL) Lahari Yelamanchili, 6-1, 6-3

(AUB) Taylor Russo def. (SU) Rouxanne Van Rensberg, 7-6(1), 6-3

(UM) Isolde de Jong def. (NSU) Mariella Minetti, 4-6, 6-1, 6-3

(ALA) Ares Teixdo Garcia def. (UM) Tereza Janatova, 2-6, 6-2, 6-3

Consolation – Singles

(LSU) Luba Vasilyuk def. (AUB) Lindsay Song,  6-3, 6-2

(MSU) Alexandra Mikhailuk def. (UAB) Marlene Herrman, 6-1, 4-6, 10-7

(LSU) Nina Geissler def. (ULL) Mariona Perez Noguera, 6-4, 7-5

(UAB) Jana Hecking def. (NSU) Judit Castillo, 6-1, 6-2

(SU) Cindy Oest def. (MCST) Marija Mastilovic, 6-3, 6-0

(SU) Grace Jennings def. (TUL) Christina Sisti, 6-3, 6-1

(AUB) Caroline Scheufler def. (UM) Grace Anne Jones, 6-2, 6-4

(TUL) Adelaide Lavnery def. (MCST) Marija Mastilovic, (4)6-7, 6-2, 10-7

(NSU) Ela Iwaniuk def. (TUL) Lauren Gish, 6-2, 6-3

(UAB) Dominika Hrabalova def. (ULL) Floraine Picaut, 6-2, 6-4

(UAB) Alexia Witthaus Vine def. (TU) Shevita Aulana, 6-3, 7-6(6)

(ALA) Ann Selim def. (NSU) Emma Dancetovic, 6-1, 6-1

Consolation – Doubles

(SU) Ugarte/Beltrame def. (NSU) Dancetovic/Iwaniuk,  8-7(6)

(ALA) Selim/Fabian def. (SU) Jennings/Oest, 8-2

(UAB) Hecking/Hermann def. (TUL) Lavery/Gish, 8-7(6)