Licensed to Louisiana State University S&D
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 9/24/2010 04:06 PM
                           PURPLE & GOLD - 9/24/2010                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lsu Gold Team-LA  'A'                                  NT    1:45.19    7  
     1) Griffiths, Chelsea M 19         2) Betzen, Kannon B 21            
     3) Trepp, Jane 22                  4) White, Rainey 18               
       27.72    29.42    24.33    23.72                                    
  2 Lsu Purple Team-LA  'A'                                NT    1:46.53  
     1) Goates, Samantha L 20           2) Bussey, Torrey F 18            
     3) Sanford, Ali M 21               4) Kendall, Amanda E 19           
       27.92    29.39    26.16    23.06                                    
 
Event 2  Men 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lsu Gold Team-LA  'A'                                  NT    1:32.99    7  
     1) Meyers, James M 21              2) Wepasnick, Zack L 19           
     3) Saco, Michael B 18              4) Tuomola, Andrei 19             
       23.15    26.72    22.79    20.33                                    
  2 Lsu Purple Team-LA  'A'                                NT    1:33.47  
     1) Heye, Hannes                    2) Hyvenen, Reijo 20              
     3) Jungfleish, Martin 21           4) Kingsford, David B 20          
       23.57    26.08    22.20    21.62                                    
 
Event 3  Mixed 1000 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnett, Brooke H         22 GOLD-LA                   NT   10:03.22    4  
      29.47   31.37   31.26   31.32   31.36   31.36   30.91   30.95
      31.12   30.84   30.96   31.38   31.36   31.63   31.88   31.36
      31.78   31.56   27.25   14.10                                
  1 Mader, Kaelee A           19 GOLD-LA                   NT   10:03.22    4  
      29.62   31.68   32.14   32.66   32.78   32.48   32.69   32.23
      32.20   32.03   32.11   31.83   31.93   32.12   31.85   31.94
      31.84   31.72   13.27   14.10                                
  3 Staub, Andrea R           18 PURPL-LA                  NT   10:08.72    0.5
      29.27   32.43   32.34   32.57   32.87   32.61   32.85   32.59
      32.42   32.34   32.12   31.98   32.26   32.23   32.05   32.08
      32.49   32.69   13.63   14.90                                
  3 Wood, Sally E             20 PURPL-LA                  NT   10:08.72    0.5
      29.68   31.60   32.03   32.12   32.40   32.32   32.30   32.23
      32.00   31.99   32.04   31.93   31.99   32.05   31.91   31.67
      31.73   31.30   20.53   14.90                                
 -- Duran, Ricardo A          20 GOLD-LA                   NT         DQ  
      26.13   28.16   29.64   30.26   30.13   30.29   30.30   30.63
      30.48   30.46   30.61   30.86   30.71   30.45   30.49   30.75
      30.45   30.75   30.15   13.32                                
 -- Mihic, Kevin M            19 PURPL-LA                  NT         DQ  
      26.35   28.73   29.67   30.34   30.40   30.80   30.69   30.87
      31.09   31.12   31.24   31.14   31.31   30.93   31.32   31.09
      31.43   31.24   31.08   12.98                                
 -- Gonzalez, Luis E          22 GOLD-LA                   NT         DQ  
      25.61   27.76   28.00   28.33   28.86   29.07   29.11   29.29
      29.89   29.59   29.45   29.52   29.62   29.61   29.98   30.14
      29.97   30.03   30.45   28.95                                
 -- Hamilton, Craig J         18 PURPL-LA                  NT         DQ  
      24.91   27.54   28.40   28.97   28.33   27.94   28.56   28.37
      29.00   29.37   29.20   29.12   28.49   29.02   29.40   28.61
      28.86   29.18   27.86   26.82                                
 
Event 4  Men 1000 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Craig J         18 PURPL-LA                  NT    9:27.95    5  
  2 Gonzalez, Luis E          22 GOLD-LA                   NT    9:43.23    3  
  3 Duran, Ricardo A          20 GOLD-LA                   NT    9:45.02    1  
  4 Mihic, Kevin M            19 PURPL-LA                  NT    9:53.82  
 
Event 5  Women 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kendall, Amanda E         19 PURPL-LA                  NT    1:50.63    5  
      26.74   27.83   28.00   28.06                                
  2 Betzen, Kannon B          21 GOLD-LA                   NT    1:54.88    3  
      26.97   28.80   29.40   29.71                                
  3 Weaner, Emily P           18 GOLD-LA                   NT    1:56.31    1  
      27.11   29.50   29.62   30.08                                
  4 Spears, Shanna M          21 PURPL-LA                  NT    1:57.46  
      27.32   29.54   30.30   30.30                                
 
Event 6  Men 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallum, Clint H           21 PURPL-LA                  NT    1:43.03    5  
      24.91   26.87   25.56   25.69                                
  2 Davis, Brock A            20 GOLD-LA                   NT    1:43.86    3  
      24.45   26.34   26.10   26.97                                
  3 Kunkel, Nick D            19 PURPL-LA                  NT    1:44.18    1  
      24.45   26.54   26.73   26.46                                
  4 Coltharp, Shane              GOLD-LA                   NT    1:45.50  
      25.15   27.16   27.00   26.19                                
  5 Jones, Timmy R            20 PURPL-LA                  NT    1:45.52  
      24.95   27.21   27.17   26.19                                
 
Event 7  Women 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruimerman, Jana L         19 PURPL-LA                  NT      58.18    5  
      28.25   29.93                                                
  2 Griffiths, Chelsea M      19 GOLD-LA                   NT      58.97    3  
      29.03   29.94                                                
  3 Glass, Parker P           18 GOLD-LA                   NT    1:00.38    1  
      29.50   30.88                                                
  4 Jones, Kyra S             18 PURPL-LA                  NT    1:00.99  
      29.64   31.35                                                
 
Event 9  Women 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trepp, Jane               22 GOLD-LA                   NT    1:02.80    5  
  2 Bussey, Torrey F          18 PURPL-LA                  NT    1:02.90    3  
  3 Kopsco, Jessica F         18 PURPL-LA                  NT    1:06.30    1  
  4 Schwabe, Emily A          18 GOLD-LA                   NT    1:07.20  
 
Event 10  Men 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hyvenen, Reijo            20 PURPL-LA                  NT      58.76    5  
      27.71   31.05                                                
  2 Roddy, Sean P             19 PURPL-LA                  NT      59.11    3  
      27.97   31.14                                                
  3 Wepasnick, Zack L         19 GOLD-LA                   NT    1:01.24    1  
      28.39   32.85                                                
  4 Loop, Walter C            18 GOLD-LA                   NT    1:01.98  
      28.67   33.31                                                
  5 Voelkel, Steffen          21 PURPL-LA                  NT    1:02.04  
      28.92   33.12                                                
 
Event 11  Women 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haley, Sara R             19 PURPL-LA                  NT    2:01.37    5  
      28.34   30.43   31.25   31.35                                
  2 Blalock, Carolyn R        18 GOLD-LA                   NT    2:03.34    3  
      28.85   31.45   31.31   31.73                                
  3 Lawson, Audrey R          19 GOLD-LA                   NT    2:03.78    1  
      28.69   31.32   31.91   31.86                                
  4 Staub, Andrea R           18 PURPL-LA                  NT    2:09.21  
      28.66   32.66   33.09   34.80                                
 
Event 12  Men 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jungfleish, Martin        21 PURPL-LA                  NT    1:53.32    5  
      25.51   29.24   29.20   29.37                                
  2 Dasinger, Timothy M       20 GOLD-LA                   NT    1:55.19    3  
      26.21   29.17   29.56   30.25                                
  3 Weeks, Lamar B            21 PURPL-LA                  NT    2:02.22    1  
      26.69   30.52   32.01   33.00                                
 
Event 13  Women 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trepp, Jane               22 GOLD-LA                   NT      23.16    5  
  2 Kendall, Amanda E         19 PURPL-LA                  NT      23.56    3  
  3 White, Rainey             18 GOLD-LA                   NT      24.13    1  
  4 Goates, Samantha L        20 PURPL-LA                  NT      24.35  
 
Event 14  Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saco, Michael B           18 GOLD-LA                   NT      20.86    5  
  2 Heye, Hannes                 PURPL-LA                  NT      21.34    3  
  3 Zeller, Eric R            21 GOLD-LA                   NT      21.89    1  
  4 Helmig, Laust             22 GOLD-LA                   NT      21.97  
  5 Kingsford, David B        20 PURPL-LA                  NT      22.82  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Germain, Becca A      20 GOLD-LA                   NT     294.90    5  
  2 Harris, Kimberly L        18 GOLD-LA                   NT     228.37    1  
  3 Schmidt, Elle                PURPL-LA                  NT     222.75    3  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gemberling, Brian S       21 PURPL-LA                  NT     336.97    5  
  2 Helm, Daniel J            18 GOLD-LA                   NT     315.30    3  
  3 Vieke, Mattew                PURPL-LA                  NT     292.87    1  
  4 Mckinney, Sean M          18 GOLD-LA                   NT     284.62  
  5 Leong, Kevin                 PURPL-LA                  NT     273.22  
  6 Lyman, Jesse S            19 GOLD-LA                   NT     270.45  
 
Event 17  Women 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kendall, Amanda E         19 PURPL-LA                  NT      50.86    5  
      24.64   26.22                                                
  2 Betzen, Kannon B          21 GOLD-LA                   NT      52.96    3  
      25.85   27.11                                                
  3 Goates, Samantha L        20 PURPL-LA                  NT      53.29    1  
      26.20   27.09                                                
 
Event 18  Men 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuomola, Andrei           19 GOLD-LA                   NT      45.74    5  
      22.11   23.63                                                
  2 Saco, Michael B           18 GOLD-LA                   NT      45.89    3  
      22.11   23.78                                                
  3 Hyvenen, Reijo            20 PURPL-LA                  NT      46.74    1  
      22.43   24.31                                                
  4 Heye, Hannes                 PURPL-LA                  NT      48.18  
      23.00   25.18                                                
  5 Zeller, Eric R            21 GOLD-LA                   NT      48.46  
      23.17   25.29                                                
 
Event 19  Women 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruimerman, Jana L         19 PURPL-LA                  NT    2:02.36    5  
      28.66   30.99   31.72   30.99                                
  2 Jones, Kyra S             18 PURPL-LA                  NT    2:07.98    3  
      30.82   32.31   32.82   32.03                                
  3 Glass, Parker P           18 GOLD-LA                   NT    2:08.02    1  
      31.55   32.44   32.21   31.82                                
  4 Griffiths, Chelsea M      19 GOLD-LA                   NT    2:09.95  
      30.56   32.63   33.70   33.06                                
 
Event 20  Men 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kunkel, Nick D            19 PURPL-LA                  NT    1:53.07    5  
      26.67   28.96   29.17   28.27                                
  2 Diefenthal, Simon J       21 PURPL-LA                  NT    1:54.14    3  
      27.30   29.26   28.96   28.62                                
  3 Mericas, Christopher J    19 GOLD-LA                   NT    1:57.38    1  
      27.43   29.97   30.41   29.57                                
  4 Davis, Brock A            20 GOLD-LA                   NT    1:58.22  
      27.38   29.29   30.55   31.00                                
 
Event 21  Women 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bussey, Torrey F          18 PURPL-LA                  NT    2:21.21    5  
      31.57   35.83   36.21   37.60                                
  2 Schwabe, Emily A          18 GOLD-LA                   NT    2:22.72    3  
      33.69   36.21   36.62   36.20                                
  3 Kopsco, Jessica F         18 PURPL-LA                  NT    2:22.75    1  
      33.16   36.65   36.70   36.24                                
 
Event 22  Men 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallum, Clint H           21 PURPL-LA                  NT    2:09.43    5  
      31.12   33.04   32.33   32.94                                
  2 Roddy, Sean P             19 PURPL-LA                  NT    2:09.67    3  
      29.94   33.27   33.51   32.95                                
  3 Voelkel, Steffen          21 PURPL-LA                  NT    2:12.83    1  
      29.71   34.05   34.85   34.22                                
  4 Wepasnick, Zack L         19 GOLD-LA                   NT    2:13.52  
      29.92   34.06   34.94   34.60                                
  5 Loop, Walter C            18 GOLD-LA                   NT    2:13.72  
      30.14   33.81   34.34   35.43                                
 
Event 23  Women 500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnett, Brooke H         22 GOLD-LA                   NT    5:07.25    5  
      28.78   30.77   30.82   30.77   30.90   30.89   30.97   31.03
      31.70   30.62                                                
  2 Wood, Sally E             20 PURPL-LA                  NT    5:10.05    3  
      28.88   30.80   31.03   31.25   31.40   31.48   31.46   31.50
      31.28   30.97                                                
  3 Mader, Kaelee A           19 GOLD-LA                   NT    5:11.01    1  
      29.23   31.20   31.49   31.74   31.94   31.70   31.36   31.09
      31.19   30.07                                                
  4 Spears, Shanna M          21 PURPL-LA                  NT    5:14.41  
      29.27   32.15   32.43   32.14   31.74   31.46   31.59   32.00
      32.12   29.51                                                
 
Event 24  Men 500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Craig J         18 PURPL-LA                  NT    4:36.63    5  
      25.16   27.40   27.78   27.84   28.23   28.36   28.54   28.60
      27.96   26.76                                                
  2 Gonzalez, Luis E          22 GOLD-LA                   NT    4:45.33    3  
      25.04   27.54   57.13   29.30   29.24   29.56   29.84   29.15
      28.61                                                        
  3 Coltharp, Shane              GOLD-LA                   NT    4:46.16    1  
      26.07   28.69   28.98   28.99   28.97   28.99   28.96   27.26
      31.13   28.12                                                
  4 Jones, Timmy R            20 PURPL-LA                  NT    4:48.03  
      27.51   29.11   29.19   29.36   29.61   29.59   29.04   28.78
      28.84   27.00                                                
  5 Duran, Ricardo A          20 GOLD-LA                   NT    4:48.10  
      26.84   28.96   29.28   29.99   29.72   29.56   29.22   23.34
      34.55   26.64                                                
 
Event 25  Women 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Rainey             18 GOLD-LA                   NT      56.31    5  
      26.48   29.83                                                
  2 Haley, Sara R             19 PURPL-LA                  NT      56.38    3  
      26.84   29.54                                                
  3 Sanford, Ali M            21 PURPL-LA                  NT      56.75    1  
      26.59   30.16                                                
  4 Lawson, Audrey R          19 GOLD-LA                   NT      57.62  
  5 Weaner, Emily P           18 GOLD-LA                   NT    1:00.31  
      28.21   32.10                                                
 
Event 26  Men 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jungfleish, Martin        21 PURPL-LA                  NT      50.57    5  
      23.61   26.96                                                
  2 Helmig, Laust             22 GOLD-LA                   NT      51.93    3  
      24.42   27.51                                                
  3 Meyers, James M           21 GOLD-LA                   NT      52.02    1  
      23.81   28.21                                                
  4 Dasinger, Timothy M       20 GOLD-LA                   NT      53.16  
      28.42   24.74                                                
  5 Weeks, Lamar B            21 PURPL-LA                  NT      54.01  
      25.30   28.71                                                
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Germain, Becca A      20 GOLD-LA                   NT     291.07    5  
  2 Schmidt, Elle                PURPL-LA                  NT     229.64    3  
  3 Harris, Kimberly L        18 GOLD-LA                   NT     228.15    1  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vieke, Mattew                PURPL-LA                  NT     329.78    5  
  2 Helm, Daniel J            18 GOLD-LA                   NT     328.43    3  
  3 Leong, Kevin                 PURPL-LA                  NT     322.20    1  
  4 Mckinney, Sean M          18 GOLD-LA                   NT     311.55  
  5 Gemberling, Brian S       21 PURPL-LA                  NT     299.10  
  6 Lyman, Jesse S            19 GOLD-LA                   NT     283.65  
 
Event 29  Women 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bussey, Torrey F          18 PURPL-LA                  NT    2:04.07    5  
      27.26   30.91   35.55   30.35                                
  2 Betzen, Kannon B          21 GOLD-LA                   NT    2:06.28    3  
      27.56   33.20   36.41   29.11                                
  3 Blalock, Carolyn R        18 GOLD-LA                   NT    2:07.55    1  
      27.20   31.69   38.73   29.93                                
  4 Staub, Andrea R           18 PURPL-LA                  NT    2:09.23  
      27.80   32.94   38.45   30.04                                
 
Event 30  Men 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hallum, Clint H           21 PURPL-LA                  NT    1:53.87    5  
  2 Roddy, Sean P             19 PURPL-LA                  NT    1:55.96    3  
  3 Gonzalez, Luis E          22 GOLD-LA                   NT    1:57.03    1  
  4 Wepasnick, Zack L         19 GOLD-LA                   NT    2:00.67  
  5 Mihic, Kevin M            19 PURPL-LA                  NT    2:02.44  
 
Event 31  Women 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lsu Gold Team-LA  'A'                                  NT    1:37.05    7  
     1) Trepp, Jane 22                  2) White, Rainey 18               
     3) Glass, Parker P 18              4) Griffiths, Chelsea M 19        
  2 Lsu Purple Team-LA  'A'                                NT    1:40.52  
     1) Goates, Samantha L 20           2) Sanford, Ali M 21              
     3) Spears, Shanna M 21             4) Jones, Kyra S 18               
 
Event 32  Men 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lsu Gold Team-LA  'A'                                  NT    1:24.48    7  
     1) Tuomola, Andrei 19              2) Zeller, Eric R 21              
     3) Saco, Michael B 18              4) Meyers, James M 21             
       20.86    21.43    20.53    21.66                                    
  2 Lsu Purple Team-LA  'A'                                NT    1:26.31  
     1) Heye, Hannes                    2) Kingsford, David B 20          
     3) Jungfleish, Martin 21           4) Hyvenen, Reijo 20              
       21.92    22.24    21.44    20.71                                    
  3 Lsu Gold Team-LA  'B'                                  NT    1:27.56  
     1) Davis, Brock A 20               2) Helmig, Laust 22               
     3) Coltharp, Shane                 4) Dasinger, Timothy M 20         
       21.99    21.67    22.01    21.89                                    
  4 Lsu Purple Team-LA  'B'                                NT    1:28.83  
     1) Jones, Timmy R 20               2) Hamilton, Craig J 18           
     3) Kunkel, Nick D 19               4) Mihic, Kevin M 19              
       22.12    22.03    21.92    22.76